Elektronik ticaret veya kısaca e-ticaret, ticaretin elektronik ortamda yapılmasına verilen isimdir.

Ürün ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemleri internet üzerinden yapılmaktadır. Elektronik ticaret, ticari işlemlerden biri veya tamamının elektronik ortamda gerçekleştirilmesi yoluyla reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat olmak üzere üç kademeden oluşmaktadır.

Elektronik ticaret, dünya üzerinde ticaretin serbestleştirilmesi ile birlikte, 2000'li yıllardan sonra yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır. Bilinen pazarlama yöntemlerine, İnternet olanaklarını da ekleyen şirketler, sadece belirli bir kitleye satış yapabilmenin dışında, üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran küresel e-ticaret bağlantıları oluşturma şansını elde etmiştir. Önceden birçok firma televizyon, gazete, radyo gibi araçları kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışırken, bugün bunlara İnternet üzerinden reklamcılık da eklenmiştir.

Elektronik ticaretin araçları, birbirleriyle ticaret yapanların ticaretini kolaylaştıran telefon, faks, bilgisayar, elektronik ödeme ve para transfer sistemleri, elektronik veri değişimi sistemleri (Electronic Data Interchange-EDI), İnternet gibi her türlü teknolojik ürünlerdir. EDI, ticaret yapan iki firma arasında, insan faktörü olmadan internet aracılığı ile belge ve bilgi değişimini sağlayan bir sistem olarak elektronik ticaretin önemli bir aracıdır. Elektronik ticaret açısından en önemli araç olarak kabul edilen yeni İnternet teknolojileri ise ses, görüntü ve yazılı metni aynı anda, daha hızlı ve güvenli bir şekilde ulaştırdığından, İnternet üzerinden yapılan bu işlemlerin maliyeti diğer araçlara oranla oldukça azdır.

Geçmiş zamanlarda bir ölçüye kadar kapalı bilgisayar ağları üzerinden gerçekleştirilen e-ticaret uygulamaları, güvenli olmakla birlikte maliyeti oldukça yüksek sistemlerdir. Günümüzde, açık bilgisayar ağı olan internet, elektronik ticaret için çok daha uygun bir altyapıdır. İnternet aracılığıyla, artık kapalı yapıdan açık yapıya geçerek küreselleşen ağların getireceği fırsatlardan yararlanılmaktadır. Bu da özellikle KOBİ'lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin) dünya ticaretinde daha fazla yer almalarını sağlamıştır. Elektronik ticaret, özellikle KOBİ'ler için avantajlı bir ticaret şeklidir. Elektronik ticaret, ürün seçeneklerinin artmasını, ürünlerin kalitesinin yükselmesini ve daha hızlı bir şekilde ödeme alınarak teslim alınmasını sağlamaktadır. Potansiyel tüketicilerin dünyanın her yerinde pazara arz edilen ürünler hakkında bilgi sahibi olmalarına ve yeni üreticilerin dünya pazarlarına girmelerine olanak sağlamaktadır. Daha ucuz ve kaliteli ürünlerin pazara girmesi üreticiler arasında rekabetin artmasına ve tüm ticari işlemlerin maliyetinin azalmasına neden olmaktadır.

Elektronik ticaret, üretici ve tüketicileri, özellikle KOBİ'leri geleneksel ticaret engelleri olan pazara mesafe, bilgi azlığı ve talebe uygun üretim yapılamayışı gibi dezavantajlardan kurtarabildiği ölçüde yararlı olacaktır. Fakat, elektronik ticaret ülkelerin tüm ticari sorunlarını (örneğin ulusal tedarik zincirindeki halkaları) çözemez. Elektronik ticaret konusunda gerekli bilgi ve deneyime sahip olmayan ülkeler ilk aşamada interneti sadece reklam veya pazar araştırması amacıyla kullanabilirler.

E-ticareti bu kadar önemli kılan unsurlar arasında; e-ticaretin, firma ile hedef kitlesi arasındaki doğrudan iletişim sağlaması, pazarlamacılara istedikleri bilgileri sunması, hızlı ve az maliyetli olması ve bütün bunların elektronik ortamda yapılıyor olması sayılabilir. Diğer olumlu unsurlar arasında ise dağıtımda kolaylık ve ucuzluk, tüketici ile daha kolay etkileşim, hızlı geri dönüş, dikkat çekicilik, küresel pazarla tanışma, 24 saat hizmet ve anında satış yer alır.

Normal şartlarda ortalama 10 yıl alan markalaşma süreci, elektronik ticaret sayesinde çok daha kısalmıştır. Bugün "Dünyanın en büyük 500" firması listesinde bundan birkaç yıl önce kurulmuş olan onlarca e-ticaret şirketi bulunmaktadır.

Etkisi küresel olan İnternet ekonomisi, hem ticaret hem de siyaseti etkiler. Bütün dünya çapında, iş dünyasının liderleri, kendi şirketlerinin ayakta kalma ve rekabet edebilme yetilerinde internetin oynadığı rolü kabul etmektedir. Firmaların, bu yeni ekonomide rekabet edebilmek için internetin gücünden yararlanma ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Şimdi Başlayın

E-ticaret sitenizin kurulumunda her şeyle biz ilgileniyoruz. Siz sadece satışa odaklanın.
İhtiyaçlarınıza ve isteklerinize en uygun sitenizi hazırlamamız için bize ulaşın.

Mavi Kurumsal
Mavi Kurumsal

Birlikte Seçelim?

Müşteri temsilcimiz sizi arasın, en uygun paketi birlikte seçelim.
DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIN